Sizin İçin Buradayız
Ürün ve Hizmet Ücretleri
Ara

İnsan Hakları

Yapı Kredi’de İnsan Hakları Uygulamaları

Yapı Kredi, faaliyetlerini insan haklarına saygılı bir şekilde sürdürmeyi ve bu alandaki performansını sürekli olarak artırmayı hedefler. İnsan hakları uygulamalarıyla ilgili performansının geliştirilmesinde ana hissedarları Koç Holding ve Unicredit’in öncü yaklaşımları, Yapı Kredi için yol gösterici konumdadır. Yapı Kredi’nin ana hissedarlarının her ikisi de Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’nin imzacısı olup, bu kapsamda insan hakları alanındaki performanslarını açık ve şeffaf bir şekilde kamuoyuyla paylaşmaktadır. Bu bütünün bir parçası olarak Yapı Kredi, Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’nin doğal imzacısıdır ve ilgili ilkeleri yakından takip ederek, sözleşmeden doğan taahhütlerini yerine getirir. Bu kapsamda insan hakları alanında düzenli olarak performans izleme çalışmaları yürütülmektedir.

Yapı Kredi, insan hakları ile ilgili yasa ve yükümlülüklerin gerekliliklerini eksiksiz bir şekilde yerine getirir ve tüm operasyonlarını Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi ile Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (International Labour Organization – ILO) Temel Sözleşmeleri’ne (29, 87, 98, 100, 105, 111, 138 ve 182 numaralı antlaşmalar) uygun bir şekilde yürütmeye özen gösterir. Ayrımcılığın hiçbir türüne müsamaha göstermez ve herkes için eşit istihdam fırsatları sunar.

Yapı Kredi, insan haklarına ilişkin riskleri yönetmek ve bu konuda ihlallerin oluşmasını önlemek amacıyla, güvenilir ve kapsamlı bir yaklaşım belirlemek için “Yapı Kredi İnsan Hakları Beyanı”nı hazırlamıştır. Bu beyan, Yapı Kredi’nin faaliyetlerinde insan haklarına ilişkin uyguladığı ilkeleri ve sistemleri kapsamaktadır.

Yapı Kredi İnsan Hakları Beyanı ve uygulama prensipleri, kurum içi iletişim kanallarında (intranet ve iç iletişim duyuruları) yayımlanarak global ölçekte tüm çalışanlarına duyurulur. Beyan, Türkçe ve İngilizce’nin yanı sıra Azerbaycan ve Rusya’daki iştirak çalışanlarının erişimi için de yerel diller olan Azerice ve Rusça’ya çevrilmiştir. Azerice ve Rusça beyanlara Yapı Kredi Bank Azərbaycan ve Yapı Kredi Bank Moscow’un web sitelerinden erişilebilir.

Yapı Kredi’nin, İnsan Hakları Beyanı’nın iletişimine ek olarak, bu prensiplerin benimsenmesi ve etkin şekilde uygulanmasını sağlamak adına global ölçekte tüm yönetici ve çalışanları için İnsan Hakları Eğitim Programı geliştirilmiştir. İnsan Hakları Eğitim Programı, tüm çalışanlar için zorunlu olup uzaktan eğitim formatındadır. Tüm çalışanları, Yapı Kredi İnsan Hakları Beyanı ve uygulamaları hakkında bilgilendirmeyi amaçlayan eğitim programı; Türkçe, Azerice ve Rusça olarak hazırlanmıştır. Tüm çalışanların eğitimi tamamlaması ve 2 yıllık aralıklarla tekrarlaması talep edilmektedir. İnsan Hakları Eğitim Programı, yeni işe başlayan çalışanların oryantasyon prgramına da eklenmiştir. İnsan Hakları Eğitim Programı’nı tamamlayan çalışan sayıları ve tamamlanma oranları aşağıdaki gibidir:

  • Türkiye: Eğitimi tamamlayan çalışan sayısı 13.608 olup, tamamlanma oranı %71,7’dir.
  • Azerbaycan: Eğitimi tamamlayan çalışan sayısı 315 olup, tamamlanma oranı %79,5’dir.
  • Rusya: Eğitimi tamamlayan çalışan sayısı 41 olup, tamamlanma oranı %74,5’dir.

Tüm çalışanların işlerini yürütürken, Yapı Kredi İnsan Hakları Beyanı’nda belirtilen konularda uygun yargı ve davranışlarda bulunmaları beklenir. Bu kapsamda, beyanda belirtilen tüm konulara ilişkin ihlalleri ya da şüphelenilen herhangi bir durumu bildirmek tüm çalışanların bireysel sorumluluğudur. Bildirim durumundaki uygulamalar ve süreç ile ilgili detaylı bilgi Yapı Kredi İhbar ve Bildirim Kanalları Beyanı’nda yer almaktadır. Bildirim kanallarına, Yapı Kredi İnsan Hakları Beyanı uygulama prensiplerine aykırı herhangi bir vaka iletilmemiştir.

Yapı Kredi sorumlu satın alma uygulamaları kapsamında, birlikte çalıştığı tedarikçi firmaların tüm operasyonlarını; İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’ne, Türkiye’nin taraf olduğu tüm sözleşmelere, Uluslararası Çalışma Örgütü’nün Temel Sözleşmeleri’ne (29, 87, 98, 100, 105, 111, 138 ve 182 numaralı antlaşmalar), Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Kanunu’na ve insan haklarına ilişkin yürürlükteki tüm ulusal ve uluslararası yasal düzenlemelere ve Yapı Kredi İnsan Hakları Beyanı’na uyumlu şekilde yürütmesini talep etmektedir. Bu sebeple, tedarikçi firmalarla yapılan sözleşmelerde ilgili maddelere yer verilmiştir.

Sürdürülebilirlik Komitesi, ilgili mevcut izleme süreçlerini geliştirerek İnsan Hakları Beyanı’nın etkinliğini izlemekte ve beyanı sürekli olarak geliştirmektedir. Beyan ile ilgili sorumluluk Sürdürülebilirlik Komitesi tarafından yürütülmektedir.Sürdürülebilirlik Komitesi Başkanlığı, Yönetim Kurulu Üyesi ve Kurumsal İletişim Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı tarafından eşbaşkanlık sistemi ile yürütülmektedir. Sürdürülebilirlik Komitesi, beyanı yıllık olarak gözden geçirmekte ve beyana yönelik uygulamaları, bildirim kanallarına gelen bildirimler ve İç Denetim Birimi tarafından iki yıllık aralıklarla gerçekleştirilen İnsan Hakları Risk Değerlendirmesi sonuçlarına göre düzenli olarak izlemektedir. İç Denetim Birimi, risk değerlendirme çalışmasını “İnsan Hakları Denetim Talimatları” esasına göre gerçekleştirmektedir. İnsan hakları konuları, genel risk değerlendirme süreçleri içerisine dahil edilmiştir ve bu alanda iki yıllık dönemlerle düzenli olarak risk değerlendirmesi yapılmaktadır. İnsan hakları risk değerlendirme çalışması, İç Denetim Birimi tarafından 2016 yılında ilk kez gerçekleştirilmiştir. Mevcut uygulamaların Yapı Kredi İnsan Hakları Beyanı ile %100 uyumlu şekilde yürütülmesi hedeflenmektedir.

Yapı Kredi İnsan Hakları Beyanı, Haziran 2015’te Yönetim Kurulu tarafından onaylanmış ve yürürlüğe alınmıştır. 2016 yılında ilgili güncellemeler doğrultusunda yıllık revizyonu gerçekleştirilerek Yönetim Kurulu tarafından onaylanmıştır.Yapı Kredi İnsan Hakları Beyanı’na buradan ulaşabilirsiniz.

İnsan hakları alanında izlenmekte olan temel performans göstergeleri, Yapı Kredi Sürdürülebilirlik Raporu kapsamında yıllık olarak yayımlanmaktadır. 2015 Sürdürülebilirlik Raporu kapsamındaki insan hakları göstergeleri, uluslararası denetim kuruluşu Ernst&Young tarafından bağımsız denetime tabi tutulmuştur. Denetim raporu ve insan hakları göstergeleriyle ilgili detaylı bilgi 2015 Sürdürülebilirlik Raporu’nda yer almaktadır. Bağımsız denetim çalışmasıyla, kapsam dahilindeki göstergeler için dış paydaş görüşü alımı gerçekleşmiştir. 2015 Sürdürülebilirlik Raporu’na buradan ulaşabilirsiniz.

Yardıma mı ihtiyacınız var?

Müşteri temsilcisine bağlanarak hemen destek alabilirsiniz.

ONLINE HİZMET
MessageBox Image
Hesaplama Araçları

Bireysel Kredi Hesaplama

Tüm Hesaplama Araçları
Teknik bir sorun yaşanmaktadır, sorunun giderilmesi için çalışmamız devam etmektedir. Anlayışınız için teşekkür ederiz.
Kredi Türü
Kampanya
Kredi Vadesi (Ay)
Kredi
Tutarı (TL)
TL
Sil
Önemli Not
Bireysel ihtiyaç kredisi faiz oranlarımız müşteri özelinde değişebilmekte olup, yukarıdaki hesaplamalar örnektir. Başvuru ve kredi kullanımı sırasında faiz oranınız değişebilir.

Konut kredisi faiz oranı, herhangi bir opsiyonel ürünle birlikte Çınar Paketi alınması durumunda geçerli faiz oranıdır (aylık Eşit Taksitli ödeme tipleri için geçerlidir).
HESAPLA
FAİZ ORANI 0.00 %
AYLIK TAKSİT 0.00 TL
GERİ ÖDENECEK TOPLAM TUTAR 0.00 TL
HEMEN BAŞVUR

* Lütfen zorunlu alanları doldurunuz.

Bu tutar ve vade seçenekleri için kampanyamız bulunmamaktadır.

Yükleniyor...
Yükleniyor