Sizin İçin Buradayız
Ürün ve Hizmet Ücretleri

Proje Finansmanı

Proje Finansmanında Yapı Kredi

Proje Finansmanı Baraj

Yapı Kredi Türkiye’de uzun vadeli proje finansman alanında öncü bankalar arasında yer almaktadır. Güçlü proje finansman deneyimiyle enerji finansmanlarında %19, altyapı finansmanında %21 pazar payına sahiptir. Yapı Kredi büyük ölçekli projelere verdiği finansman desteği ile müşterileriyle uzun vadeli iş ortaklıkları kurmayı hedeflemektedir. Müşterilerine sunduğu yaratıcı çözümlerle proje finansman alanında kapsamlı hizmet sunmakta, projelere finansman yanında finansal danışmanlık ve yapılandırma hizmeti de vermektedir. Yapı Kredi birçok projede Lider Düzenleyici ve Yapılandırıcı/Koordinatör rollerini başarıyla üstlenmiştir. Banka proje finansmanı alanında Enerji, Gayrimenkul, Altyapı ve Satınalma Finansmanı alanlarında uzmanlaşmış olup, piyasa dinamikleri ve ilgili mevzuat konusunda bilgili ve deneyimli bir ekibe sahiptir.

Sektörel uzmanlık ve mükemmelliği ön planda tutan yaklaşımı ile Yapı Kredi, öncelikli olarak enerji (%75)*, altyapı (%12)*, satınalma (%7)*, ticari gayrımenkul (%6)* projelerine odaklanmaktadır. Yapı Kredi 2015 itibariyle portföyde yer alan yaklaşık 210 proje için toplam 13.7 milyar USD’lik proje finansman taahhüdü sağlamıştır. Enerji sektöründe finanse ettiği üretim projelerinde toplam kurulu güç 14,800 MW’ı aşmıştır. Banka’nın proje finansmanındaki en güçlü yanlarından biri çevre dostu yenilenebilir enerji projeleridir. Bu alanda toplamda 5.900 MW kurulu güce ulaşan yenilenebilir enerji projesine finansman sağlanmıştır.

Yapı Kredi, Türkiye’ye büyük değer katacak, önemli altyapı projelerinde yer almaya devam etmektedir. İstanbul Avrasya Boğaz Tüp Geçişi ve 3. Köprü (Yavuz Sultan Selim Köprüsü) gibi önemli altyapı projeleri finansmanı ile 3 kilometre uzunluğuyla dünyanın en uzun ikinci asma köprüsünü içinde barındıran Gebze-İzmir Otoyolu bunlardan bazılarıdır. Gebze-İzmir Otoyolu projesi kredilendirme büyüklüğünde Türkiye’de bugüne kadarki en büyük proje finansman kredisidir. Finansmanında Unicredit ve Yapı Kredinin de bulunduğu Bilkent Entegre Sağlık Kampüsü ise kamu-özel işbirliği çerçevesinde 18 senelik vadesi ile Türkiye’nin en uzun vadeli finansmanı ve Avrupa'nın en büyük sağlık yerleşkesi olma özelliği taşımaktadır.

Enerji alanında ise Yapı Kredi’nin düzenleyici bankalar arasında yer aldığı Yeniköy-Kemerköy termik santral finansmanı xxxx tutarında büyüklüğü ile 2014’de enerji alanında dünyanın en büyük beşinci birleşme ve satın alması olmuştur. 1985 yılında işletmeye alınmış Türkiye’nin ilk doğalgaz kombine çevrim santrali olan Hamitabat Elektrik Üretim A.Ş.’nin 2015’teki kapasite ve verimlilik artışına yönelik finansmanında Yapı Kredi tek Türk bankası olarak yer almıştır. Yapı Kredi önümüzdeki dönemde de benzer önemli projelerde anahtar rol oynamaya devam edecektir.

Proje Finansmanı Hizmetlerimiz

Proje Finansmanı belli bir büyüklüğün üzerinde ve özel bir amaçla yapılan yatırımların ileride yaratacağı nakit akışına dayandırılarak sağlanan uzun vadeli finansman olanağıdır. Bu amaçla Yapı Kredi tarafından verilen hizmetler şunlardır:

  • Proje analizinin yapılması, iş planı, nakit akım projeksiyonları, sektör analizleri ve fizibilite raporlarının incelenmesi, senaryo analizlerinin yapılması
  • Projenin yapılandırılması, sermaye, teminat, kredi koşulları, vade yapısı ve fiyatlandırmanın belirlenmesi
  • Proje kredi sözleşme ve teminat dokümanlarının yapılandırılması
  • Proje kredilerinin düzenlenmesi, sendike edilmesi (proje risklerinin diğer bankalarla paylaşılarak risklerin bölüşülmesi) ve finansmanla ilgili diğer hizmetlerin verilmesi

Proje Finansmanı Kapsamı

Kurumsal ve Ticari müşterilerin, aşağıda belirtilen özelliklerdeki projeleri proje finansman kapsamına girmektedir.


Proje Finansmanı Enerji

Enerji

Elektrik üretim santralleri (Hidroelektrik, rüzgar, jeotermal, güneş, kömür, biyokütle) ile elektrik ve doğalgaz dağıtım projeleri

Altyapı / Ulaştırma

Liman, havaalanı, ücretli otoyol, kara ve demiryolları, raylı sistem ve metro projeleri (Yap İşlet Devret Modeli ile işletilen havaalanları, İşletme Hakkı Devri yolu ile özelleştirilecek olan limanlar), Kamu Özel Ortaklığı (KÖİ / Public Private Partnership- PPP) çerçevesinde geliştirilen hastane ve benzeri projeler)

Proje Finansmanı Gayrimenkul

Gayrimenkul Projeleri

Alışveriş merkezi, ofis gibi ticari gayrimenkul projeleri değerlendirilmektedir.

Şirket Satın Alma ve Varlık Alımları

Şirket satın alma ile varlık alımlarında Yapı Kredi müşterilerini tamamen işlemin doğasına uygun, teminat yapısı, geri ödeme planı ve kullanım şartları özel olarak yapılandırılmış finansman çözümlerini müşterilerinin zaman kısıtlarını dikkate alarak desteklemektedir.

Proje ve Yapılandırılmış Finansman Fon Kaynakları

Banka kaynaklı finansman yanısıra proje finansmanında Avrupa Yatırım Bankası (EIB) ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Dünya Bankası kuruluşu olan IFC gibi uluslararası finansal kuruluşlardan sağlanan fonlardan da yararlanılmaktadır. Yapı Kredi, sağlanan bu kaynaklar ile rüzgar, hidroelektrik ve jeotermal kaynaklı yenilenebilir enerji projelerinin yanı sıra enerji verimliliği projeleri için de finansman sağlayarak, oldukça geniş bir portföyün bu değerli kaynaktan yararlanmasını sağlamaktadır. Diğer taraftan makine ve ekipmanı yurt dışından temin edilecek projelerde Yapı Kredi aracığıyla İhracat Kredi Kuruluşlarından (Export Credit Agency -ECA) finansman sağlanması da sözkonusudur.

Ayrıca UniCredit Grubu ile kurduğu güçlü işbirliğinin yarattığı sinerjiden faydalanan Yapı Kredi, UniCredit ile ortak finansman yapılarıyla da kredi vermektedir.

Ödüller

Yapı Kredi proje finansmanı alanında gerçekleştirdiği işlemlerde uluslararası düzeyde proje finansman alanında bir çok ödül almıştır.

2015 yılında:

Düzenleyici bankalardan biri olarak Yapı Kredi’nin finansmanında yer aldığı:

  • İzmir - Gebze Otoyolu projesi Türkiye’de finans alanının en prestijli ödül etkinliklerinden biri olarak kabul edilen Bonds&Loans 2015 ödüllerinde “Yılın Proje Finansmanı” ve “Yılın Sendikasyon Kredisi” ödüllerini almıştır.
  • Bilkent Entegre Sağlık Kampüsü projesi ilgili olarak Project Finance International (PFI) “2015 yılı Türkiye’de Yılın Projesi” ile Bonds&Loans 2015 “Yılın Altyapı Finansmanı” ödüllerini almıştır.
  • Yeniköy – Kemerköy Termik Santralleri özelleştirmesi projesi Bonds&Loans 2015 “Yılın Doğal Kaynak Finansmanı” ödülü almıştır.

2016’da:

  • Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ve iş ortaklarının, Orta Ölçekli Sürdürülebilir Enerji Finansmanı Programı (MidSEFF) kapsamında düzenlediği 2016 yılı MidSEFF Sürdürülebilir Enerji Mükemmeliyet Ödülleri’nde, Yapı Kredi, “Çevresel ve Sosyal Etkilerin Yönetiminde En İleri Projenin Finansmanı” ödülüne layık görülmüştür. Bu kapsamda, Yapı Kredi’nin finansmanını üstlendiği Göltaş Çimento A.Ş.’nin gerçekleştirdiği enerji verimliliği projesi “En Yüksek Enerji Tasarrufu Sağlayan Proje” kategorisinde, BM Holding’in yatırımını gerçekleştirdiği Gümüşköy Jeotermal Enerji Santrali de "Çevresel ve Sosyal Etkilerin Yönetiminde En İleri Proje" kategorisinde ödüle layık görülmüştür.
Yardıma mı ihtiyacınız var?

Müşteri temsilcisine bağlanarak hemen destek alabilirsiniz.

ONLINE HİZMET
MessageBox Image
Hesaplama Araçları

Bireysel Kredi Hesaplama

Tüm Hesaplama Araçları
Teknik bir sorun yaşanmaktadır, sorunun giderilmesi için çalışmamız devam etmektedir. Anlayışınız için teşekkür ederiz.
Kredi Türü
Kampanya
Kredi Vadesi (Ay)
Kredi
Tutarı (TL)
TL
Sil
Önemli Not
Bireysel ihtiyaç kredisi faiz oranlarımız müşteri özelinde değişebilmekte olup, yukarıdaki hesaplamalar örnektir. Başvuru ve kredi kullanımı sırasında faiz oranınız değişebilir.

Konut kredisi faiz oranı, herhangi bir opsiyonel ürünle birlikte Çınar Paketi alınması durumunda geçerli faiz oranıdır (aylık Eşit Taksitli ödeme tipleri için geçerlidir).
HESAPLA
FAİZ ORANI 0.00 %
AYLIK TAKSİT 0.00 TL
GERİ ÖDENECEK TOPLAM TUTAR 0.00 TL
HEMEN BAŞVUR

* Lütfen zorunlu alanları doldurunuz.

Bu tutar ve vade seçenekleri için kampanyamız bulunmamaktadır.

Yükleniyor...
Yükleniyor