Sizin İçin Buradayız
Ürün ve Hizmet Ücretleri

Finansal Yönetim

Küçük ölçekli işletmeler ile büyük ölçekli işletmelerin finansal kaynak sağlama alternatifleri birbirinden farklıdır.

Bu bağlamda büyük ölçekli firmaların hisse senedi arz etme, tahvil bono gibi finansman tekniklerini daha çok kullandıkları bilinmektedir. Küçük ölçekli firmalar daha çok borç finansmanı, banka kaynaklı finansman, ortakların kaynakları gibi finansman alternatiflerini daha fazla kullanabildikleri bilinmektedir.

Bir işletmenin kısa vadeli varlıklarıyla kısa vadeli borçları arasındaki farkın (+) sonuç vermesi gerekir. Küçük ölçekli işletmelerde dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri net işletme sermayesi finansmanıdır. Net işletme sermayesi bir işletmenin kısa vadeli varlıklarıyla kısa vadeli borçları arasındaki farkı ifade etmektedir. Bu farkın (+) sonuç vermesi gerekir. Eğer sonuç negatif ise, o dönem için işletmenin kısa vadeli borçlarını kısa vadeli aktifleriyle karşılamayacağı ortaya çıkar. Bu alanda bir kontrol boşluğunun olması sık yapılan hatalardan biridir.

İşyerinin sahibi veya yöneticisi net işletme sermayesi hesaplarını iyi takip ve kontrol etmeli, değişimin neden kaynaklandığını analiz etmeli ve bu değişimin etkilerinin firmanın finansal durumunu nasıl etkilediğini tespit etmelidir. Bu amaca ulaşabilmek adına çalışma sermayesinin temel bileşenlerini özet bir biçimde incelemekte fayda olacaktır.

Nakit Değerler

 • Vadesi geldiğinde ödenecek bedeller için nakit seviyesi yeterli midir?
 • Nakit girişleri ile nakit çıkışları arasında zaman açısından nasıl bir ilişki sözkonusudur?
 • En yüksek nakte ne zaman ihtiyaç duyulacaktır?
 • Nakit açıklarının karşılanması için bankadan ne kadar tutarda borçlanmalıyım?
 • Bu borçlanmayı ne zaman yapmalıyım?

Ticari Alacaklar

Hemen hemen tüm iş kollarında peşin satış dışında da satış, yani vadeli satış yapılır. Bu bedellerin etkin bir biçimde tahsil edilmesi bir firmanın işletme sermayesi için önem arzeder. Aksi takdirde firma nakit döngüsünü sağlayamama gibi bir risk içine girebilir. Bundan kaçınılması için bir firmanın alacak yönetimi kavramı ve bu kavram çerçevesinde pozisyonunu belirlemesi faydalı olacaktır. Alacak yönetiminde akla gelen temel konular şu şekilde özetlenebilir:

 • Toplam satış rakamlarına oranlandığında alacakların seviyesi makul düzeyde midir?
 • Alacakların tahsilinde ortalama hız ne kadardır?
 • Hangi müşterilerim daha yavaş ödeme yapmaktadır?
 • İhtiyaç duyulduğunda alacakların daha hızlı tahsil edilebilmesi için alınabilecek tedbirler nelerdir?

Stoklar

Sektörel özelliklere göre boyutu değişse de; stok kalemi bir firmanın bilançosunda ağırlıklı bir yere sahiptir. Stoklar konusunda kendi kendimize sormamız gereken soruları şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Sektördeki özellikler incelendiğinde satış rakamları ile stoklar arasındaki seviye hangi düzeydedir?
 • Firmamın stok düzeyi ile sektörümdeki diğer firmaların stok düzeyi arasındaki farklılık hangi seviyelerdedir?
 • Satışını uzun süredir gerçekleştiremediğim, depomda raflarda bekletmek zorunda kaldığım ve sermaye yatırdığım stok malım var mı?
 • Yeterli düzeyde stok tutmadığım için satışlarım etkileniyor mu, müşteri taleplerini karşılayabiliyor muyum?
 • Stokların miktarını artırmak veya azaltabilmek için hangi tedbirleri almalıyım?

Ticari Borçlar

Nasıl bir firmanın satışlarının tamamını peşin tahsil edebilme imkanı olmadığı gibi, firmanın kendisinin de borçlarının bir bölümünü vadeli ödeme imkanı olabilir. Bu kalem de bir firma için önemli finansman kaynaklarından biri olabilir. Ticari borçlar kalemine ilişkin olarak soruları aşağıdaki biçimde organize etmek mümkün olabilir:

 • Tedarikçilerime olan borçlarımla, toplam satın alma rakamı arasında makul bir düzey mevcut mudur?
 • Borçlarımı ödeme politikam genel olarak bana zarar veya fayda getirecek biçimde midir? Bu politika alacaklılar nezdinde kredibilitemi nasıl etkilemektedir?
 • Borçlarımı ödeme politikam bana daha fazla iskonto alma imkanı sağlamakta mıdır?
 • Zaman boyutu açısından incelendiğinde; ticari borçlarımla ticari alacaklarım arasında nasıl bir denge sözkonusudur?
Yardıma mı ihtiyacınız var?

Müşteri temsilcisine bağlanarak hemen destek alabilirsiniz.

ONLINE HİZMET
MessageBox Image
Hesaplama Araçları

Bireysel Kredi Hesaplama

Tüm Hesaplama Araçları
Teknik bir sorun yaşanmaktadır, sorunun giderilmesi için çalışmamız devam etmektedir. Anlayışınız için teşekkür ederiz.
Kampanya :
Kredi Vadesi (Ay) :
Kredi Tutarı (TL) :
Önemli Not
Bireysel ihtiyaç kredisi ve Kobi nakit destek kredisi faiz oranlarımız müşteri özelinde değişebilmekte olup, yukarıdaki hesaplamalar örnektir. Başvuru ve kredi kullanımı sırasında faiz oranınız değişebilir.

Konut kredisi faiz oranı, herhangi bir opsiyonel ürünle birlikte Çınar Paketi alınması durumunda geçerli faiz oranıdır (aylık Eşit Taksitli ödeme tipleri için geçerlidir).
FAİZ ORANI 0.00 %
AYLIK TAKSİT 0.00 TL
GERİ ÖDENECEK TOPLAM TUTAR 0.00 TL
HEMEN BAŞVUR

* Lütfen zorunlu alanları doldurunuz.

Bu tutar ve vade seçenekleri için kampanyamız bulunmamaktadır.

Ödeme Planı

Tarih Kredi Tutarı TL
Döviz Cinsi TL Kredi Vadesi AY
Faiz Oranı (Aylık) KKDF Oranı
BSMV Oranı Taksit Tutarı TL
Aylık Maliyet Oranı Yıllık Maliyet Oranı
Müşteri Tipi Kredi Türü
Kampanya    

Masraf ve Komisyonlar

Taksit No Taksit Tarihi Taksit Tutarı Taksit İçindeki Anapara Taksit İçindeki Faiz KKDF BSMV Kalan Anapara

Bu ödeme planında yer alan faiz oranı, ücret ve komisyon tutarları, tüketicilerin bilgi edinmeleri amacıyla ve Bankamızca özel bir yükümlülük içermeksizin, bilgi niteliğindedir. Bu ödeme planında yer alan bilgiler Ödeme Planının hazırlandığı tarih itibarıyla geçerli değerleri yansıtmaktadır. Örnek ödeme planı oluşturduğunuz ürünü Yapı Kredi’den kullanmaya karar verdiğinizde, Bankamızın ilan etmiş olduğu güncel faiz, ücret ve komisyon tutarları geçerli olacaktır. Yapı Kredi faiz oranı, ücret ve komisyon tutarlarında değişiklik yapma hakkını saklı tutar.


Bu ödeme planı, seçtiğiniz kredi ürününde sizi bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, başvurunuza kesin onay taahhüdü içermemektedir. Başvurunuzun kesin onay alması, sunacağınız bilgi ve belgeler üzerinden Bankamızca başvurunuza istinaden yapılacak değerlendirme sonucunda belirlenecektir.


Toplam masraflara kredi açılış ücreti ve vergiler dahil edilmiş olup, krediye göre farklılık gösterecek olan “sigorta masrafları” bu formda yer alan aylık ve yıllık maliyet oranlarına dahil edilmemiştir.

Başvurunuzu dilediğiniz Yapı Kredi şubesinden yapabilirsiniz.

Konut Kredisi başvurularınızı İnternet,SMS veya tüm Yapı Kredi ATM'leri üzerinden kolayca yapabilirsiniz. SMS ile başvurmak için KONUT (boşluk) TCKN (boşluk) Aylık Net Gelirinizi yazıp 4411’e gönderebilirsiniz.

Bireysel ihtiyaç kredisi başvurularınızı hemen başvur butonuna tıklayarak, internet şubesi, SMS veya tüm Yapı Kredi ATM’leri üzerinden kolayca yapabilirsiniz. SMS ile başvurmak için BIREYSEL (Boşluk) TCKN (Boşluk) Aylık Net Gelirinizi yazıp 4411’e gönderebilirsiniz.
YapıKredi

Son Hesaplamalar

Yükleniyor...
Yükleniyor