Sizin İçin Buradayız
Ürün ve Hizmet Ücretleri
Ara

Bireysel Emeklilik

Neden Bireysel Emeklilik Sistemi?

Günümüzde kamu sosyal güvenlik sistemlerinden alacağınız emeklilik geliri, yaşam standartlarınızı çalıştığınız dönemde olduğu düzeyde tutmaya yetmeyebilir. Bu durumda emeklilik günlerinizde nakit ihtiyaçlarınızı karşılamak için ek bir gelire ya da birikime ihtiyacınız olacaktır.

Çalışma yaşamınız gibi uzun ve aktif bir dönem olan emeklilik döneminizde, yaşam standartlarınızı koruyarak, çalışma temponuz nedeniyle emeklilik günlerinize erteledeğiniz bir çok şeyi yapmak sizin en doğal hakkınız.

Bugünden emeklilik döneminizi hedefleyerek yapacağınız birikimler ile hem gelecekteki yaşam standartlarınızı güvence altına alacak nakit birikimine, hem de çalışma temponuz nedeniyle emeklilik günlerinize ertelediğiniz bir çok güzel şeyi yapabilme şansına sahip olabilirsiniz.

Size önerimiz bugün akıllı bir adım atarak Akıllı Adım Bireysel Emeklilik Planları’ndan birini seçmeniz. Emeklilikteki gelir ihtiyacınız için şimdiden birikim yapmaya başlamanız.

Bireysel Emeklilik'te Yeni Dönem

Yıldan yıla artan tüketim trendine karşı, tasarrufun teşvik edildiği yeni bir döneme girdik. Milyonlarca katılımcının Bireysel Emeklilik Sistemi'nden daha fazla fayda görmesini sağlayacak kanun değişiklikleri 13.06.2012 tarihinde TBMM tarafından kabul edilmiş ve 29.06.2012 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanmıştır.

Yeni Dönemde Neler Değişti?

Tasarrufun teşvik edildiği ve katılımcılara sağlanan faydaları artıracak en önemli değişiklikler:

Devlet Katkısı Geldi

Kanunun getirmiş olduğu değişikliklerden biri sistemde bulunan herkesin yararlanabileceği Devlet Katkısı’nın getirilmesidir. Bireysel emeklilik hesabı bulunan herkes 01.01.2013 tarihinden itibaren yatırdığı her katkı payı için %25 oranında Devlet Katkısı alıyor. Devlet Katkısı'nın üst limiti Aylık Brüt Asgari Ücretin %25'i kadardır.

Sadece Getiriden Vergi Alınıyor

Katılımcıların Bireysel Emeklilik Sistemi'nden ayrılması durumunda stopaj toplam birikimden değil, sadece getiri üzerinden alınmaktadır. Uygulama 29.08.2012 itibariyle yürürlüğe girmiştir.

Kurumsal Emeklilik Planları Daha Fazla Teşvik Edilecek

İşverenin çalışanı adına yatırıp direkt gider yazabileceği bireysel emeklilik katkı payı tutarı ve çalışanın bordrosuna ekleyerek dolaylı olarak ödemiş olduğu grup hayat ve/veya sağlık sigortası primleri için tanımlanan teşvik sınırı çalışanın brüt ücretinin %10'undan %15'ine çıkartılmıştır.

Bireysel Emeklilik Katkı Paylarıyla Sigorta Primleri Teşvik Sınırı Ayrıştırılıyor

Katılımcıların bugüne kadar Bireysel Emeklilik Sistemi'ne yatırdığı katkı payları ile diğer hayat ve sağlık sigorta primleri toplamı için yararlanabildikleri vergi avantajı üst sınırı aylık brüt maaşının %10'u ve aylık brüt asgari ücret tutarı kadardı. Yeni uygulama ile katılımcıların ödediği tüm sigorta primleri ne olursa olsun bireysel emeklilik katkı payları için yatırılacak Devlet Katkısı üst sınırı değişmeyecek, brüt asgari ücret tutarı kadardır.

Detaylı bilgi için tıklayınız.

Bireysel Emeklilik Sisteminin Avantajları Nelerdir?

Yatırım Displini

Emeklilik döneminizde nakit ihtiyacını karşılamak ve hayat standardınızı korumak isteyeceğiniz düşünülürse, uzun vadeli birikim yapmanız faydalı olacaktır.

Farklı Yatırım Araçları / Profesyonel Fon Yönetimi

Yatırdığınız katkı payları emeklilik yatırım fonlarında değerlendirilir. Emeklilik yatırım fonları, finans piyasalarındaki birçok farklı menkul kıymete yatırım yapan fonlardır. Alanında uzman portföy yönetim şirketleri, bu fonları ihtiyaç ve beklentilerinize en uygun şekilde değerlendirir.

Emeklilik Geliri

Bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de, çalışanların aktif çalışma yaşamı süresince aldıkları gelir, emekliliklerinde azalır. Bu nedenle var olan yaşam standartlarınızı emekliliğinizde de koruyabilmek için ek gelire ihtiyaç duyabilirsiniz. Bireysel Emeklilik Sistemi’ne katılarak bu ek geliri sağlayabilirsiniz. Emeklilik hakkınızı kullanmak istediğinizde birikiminizin tamamının veya bir kısmının ödenmesini talep edebilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Hesaplama Uygulamaları

Gelin 4 Akıllı Adım’da emeklilikteki muhtemel birikiminizi hesaplayın!

Bireysel Emeklilik Sistemine Kimler, Nasıl Katılabilir?

Bireysel Emeklilik Sistemi`ne 18 yaşını aşmış, medeni haklarını kullanabilen herkes katılabilir.

Müşteri temsilciniz, sisteme girmek istediğinizde, emekliliğinize yönelik beklentilerinizi, ortalama gelir düzeyinizi, risk profilinizi, önceliklerinizi ve kişisel ihtiyaçlarınızı göz önüne alarak size en uygun teklifi hazırlar. Katkı paylarınız, seçmiş olduğunuz yatırım fonlarında yatırıma yönlendirilerek değerlendirilir.

Birikimlerinizi Farklı Emeklilik Fonlarında Değerlendirerek Alıştığınız Yaşam Standartlarınızı Emekliliğinizde de Korumak İstiyorsanız, Akıllı Adım Emeklilik Planları Tam Size Göre

Akıllı Adım Emeklilik Planları ile;

  • Nasıl yatırım yapacağınızı belirleyip emeklilik planınıza kendiniz yön verebilir,
  • Yatırım tercihinize ve risk profilinize göre oluşturulmuş 14 ayrı emeklilik yatırım fonundan dilediklerinizi seçerek kendinize özel fon karması oluşturabilirsiniz.

Böylece emeklilik planınızı koşullarınıza en uygun şekilde tasarlayabilirsiniz.

Bireysel Planlarımız

1. Kişiye Özel Plan

Yönetim Gideri Kesintisi Yılllık katkı payının (yatırılan tüm tutarların) yıllık brüt asgari ücrete kadar olan kısmına %2 uygulanır, aşan kısmına uygulanmaz.
Giriş Aidatı Teklif formunun imzalandığı tarihteki aylık brüt asgari ücretin;

a) Sözleşmenin yürürlük tarihinden itibaren 3 yıl içinde ayrılanlar için %75’i,

b) Sözleşmenin yürürlük tarihinden itibaren üç yılını dolduran altı yıldan önce ayrılanlar için %50’si,

c) Sözleşmenin yürürlük tarihinden itibaren altı yılını dolduran on yıldan önce ayrılanlar için %25’i tutarındadır.

Kişiye Özel Emeklilik Planı’nda giriş aidatının teklif formunun imzalandığı tarihteki aylık brüt asgari ücretin %10’una denk gelen kısmı katkı payı yatırma dönemlerinde ilk yıl taksitle alınır. Kalan kısmı birikimin başka şirkete aktarımı veya sistemden ayrılma tarihine kadar ertelenmiştir.

2. Safran Plan

Başlangıç Fonu En az 100.000 TL
Yönetim Gider Kesintisi Yok
Giriş Aidatı Teklif formunun imzalandığı tarihteki aylık brüt asgari ücretin;

a) Sözleşmenin yürürlük tarihinden itibaren 3 yıl içinde ayrılanlar için %75’i,

b) Sözleşmenin yürürlük tarihinden itibaren üç yılını dolduran altı yıldan önce ayrılanlar için %50’si,

c) Sözleşmenin yürürlük tarihinden itibaren altı yılını dolduran on yıldan önce ayrılanlar için %25’i tutarındadır.

Safran Emeklilik Planı’nda giriş aidatının tamamı birikimin başka şirkete aktarımı veya sistemden ayrılma tarihine kadar ertelenmiştir.

Detaylı bilgi için tıklayınız.

Grup Emeklilik Planlarımız

Grup Emeklilik Planları, kurumlara sağlanan özel avantajların yardımıyla, çalışanların veya üyelerin ek bir emeklilik gelirine sahip olmalarını ve mevcut hayat standartlarını emeklilik döneminde de sürdürebilmelerine olanak sağlar.

Gruba Bağlı Bireysel Emeklilik Planları

Emeklilik şirketi ile katılımcının taraf olarak yer aldığı emeklilik sözleşmesidir. Kurum katkısı bulunmamakta olup, çalışanlar veya üyeler gönüllülük esasına bağlı olarak plana katılabilmektedirler.

İşveren Grup Emeklilik Planları

Emeklilik şirketi ile işverenin taraf olarak yer aldığı ve katılımcı lehine yapılan emeklilik sözleşmesidir

Detaylı bilgi için tıklayınız.

Birikimlerimi Hangi Emeklilik Yatırım Fonlarında Değerlendirmeliyim?

Katılımcıların birikimlerinin değerlendirilmesi amacıyla çeşitli yatırım araçlarının bileşiminden oluşan 14 ayrı emeklilik yatırım fonu kurulmuştur.

Detaylı bilgi için tıklayınız.

Size Özel Ek Faydalar

Alo Sağlık

Olası bir sağlık probleminiz karşısında Telemed24 acil tıbbi danışmanlık hattımızdan ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz.

Avantajlı Sağlık

Özel anlaşmalı sağlık kurumlarından %25'e varan indirimlerle hizmet alabilirsiniz.

Kara Ambulansı

Acil durumlarda bulunduğunuz yere en yakın sağlık kuruluşuna ulaştırılmak üzere ücretsiz kara ambulansı hizmetinden yararlanabilirsiniz.

Katkı Payı Güvencesi

Sağlık sorununuz nedeniyle 6 aydan uzun süren iş göremezlik durumunuzda katkı payları 5 yıla kadar emeklilik hesabınıza yatmaya devam eder.

Yükleniyor...
Yükleniyor