Sizin İçin Buradayız
Ürün ve Hizmet Ücretleri

Çatalhöyük Kazıları

Yapı Kredi, Anadolu’da neolitik çağın (Cilalı Taş Devri) ilk ve en önemli arkeolojik buluntularından biri kabul edilen Çatalhöyük arkeolojik kazılarına, 1997 yılından bu yana ana sponsor olarak destek vermektedir.

Çatalhöyük Kazıları

Çatalhöyük, adını farklı yükseklikte iki düzlüğü olan bir tepe olması ve bu iki yükseltisinin çatalı anımsatması nedeniyle almıştır. Çatalhöyük, 1958 yılında J. Mellaart tarafından keşfedilmiş, 1961–1963 ve 1965 yıllarında kazı yapılmıştır. Yüksek tepenin batı yamacında yapılan araştırmalar neticesinde, 13 yapı katı açığa çıkarılmıştır. İlk yerleşme, ilk ev mimarisi ve ilk kutsal yapılara ait özgün buluntuları ile insanlık tarihine ışık tutan bir merkezdir. 1993 yılıdan itibaren Arkeoloji Profesörü Ian Hodder başkanlığında kazılara devam edilmiştir. Konya Arkeoloji Müzesi'nde bulunan kazı buluntularının bir kısmı teşhir edilmekte, diğerleri ise depolarda koruma altına alınmış durumdadır.

Proje kapsamında, kazı alanında yapılan çalışmaların ve ortaya çıkan buluntuların daha geniş kitlelere ulaştırılması amacıyla 26 Mayıs – 30 Eylül 2006 tarihleri arasında İstanbul’da, Yapı Kredi Vedat Nedim Tör Müzesi’nin ev sahipliğinde çok kapsamlı bir sergi yapılmıştır. Sergiyi 40.000’den fazla kişi ziyaret etmiştir. Bu sergiye özel, aralarında insan iskeleti, damga mühür, obsidyen alet, sepet, boncuk gibi kil, taş ya da kemik buluntuların orijinal, reprodüksiyon veya resimlerinin yanı sıra höyüğü gösteren ve anlatan fotoğraf ve illüstrasyonların yer aldığı 197 sayfalık bir de kitap/katalog hazırlanmıştır.

Çatalhöyük’e ait kazı çalışmaları 2013 yılında da devam etmiştir. İngiltere, ABD, Fransa, Kanada, Sırbistan, Avustralya, Polonya gibi dünyanın dört bir yanından kazı çalışmaları için gelen 120 kişilik ekip Haziran – Ağustos ayları arasında gerçekleştirdikleri çalışmalarda önemli arkeolojik bulgular elde etmiştir.

2012 yılında Çatalhöyük neolitik kenti Unesco tarafından “Dünya Mirası” listesine dahil edilmiştir.

Ayrıntılı bilgi için: www.catalhoyuk.com

Yardıma mı ihtiyacınız var?

Müşteri temsilcisine bağlanarak hemen destek alabilirsiniz.

ONLINE HİZMET
MessageBox Image
Hesaplama Araçları

Bireysel Kredi Hesaplama

Tüm Hesaplama Araçları
Teknik bir sorun yaşanmaktadır, sorunun giderilmesi için çalışmamız devam etmektedir. Anlayışınız için teşekkür ederiz.
Kredi Türü
Kampanya
Kredi Vadesi (Ay)
Kredi
Tutarı (TL)
TL
Sil
Önemli Not
Bireysel ihtiyaç kredisi faiz oranlarımız müşteri özelinde değişebilmekte olup, yukarıdaki hesaplamalar örnektir. Başvuru ve kredi kullanımı sırasında faiz oranınız değişebilir.

Konut kredisi faiz oranı, herhangi bir opsiyonel ürünle birlikte Çınar Paketi alınması durumunda geçerli faiz oranıdır (aylık Eşit Taksitli ödeme tipleri için geçerlidir).
HESAPLA
FAİZ ORANI 0.00 %
AYLIK TAKSİT 0.00 TL
GERİ ÖDENECEK TOPLAM TUTAR 0.00 TL
HEMEN BAŞVUR

* Lütfen zorunlu alanları doldurunuz.

Bu tutar ve vade seçenekleri için kampanyamız bulunmamaktadır.

Yükleniyor...
Yükleniyor