Sizin İçin Buradayız
Ürün ve Hizmet Ücretleri

Hesap İşletim Ücreti

Hesap İşletim Ücreti Nedir?

Hesap İşletim Ücreti, finansal tüketicilere ait mevduat veya katılım fonu hesaplarına tahsilatı yapacak kuruluşun belirleyeceği dönemlerde tahakkuk ettirilen ve tahsil edilen ücrettir. Bu ücret, mevduat veya katılım fonu kabulüne ilişkin olarak; hesabın güvenli bir şekilde muhafazası, hesaba farklı  kanallardan ulaşılabilmesi, hesap ile ilgili hizmetlerin verilmesi karşılığında tahsil edilir.

Bankamız uygulaması çerçevesinde, 6 aylık dönemlerde Türk Lirası (TL) ve Yabancı Para (YP) vadesiz mevduat hesaplarından hesap sayısına bağlı olmaksızın müşteri bazında tek bir Hesap İşletim Ücreti tahsilatı yapılmaktadır. Birden fazla TL ve YP vadesiz mevduat hesabı olması durumunda, tek bir ücret tahsil edilmektedir. YP vadesiz mevduat hesaplarından gerçekleştirilen tahsilat işlemlerinde, TL olarak belirlenen hesap işletim ücreti tutarı karşılığı Bankamız gişe döviz alış kuru üzerinden TL’ye çevrilerek YP hesaptan tahsil edilir.

Bankacılık Kanunu’na, 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve alt düzenlemelerine, 03 Ekim 2014 tarih ve 29138 sayılı Resmi Gazete de yayımlanan "Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik” ve ilgili diğer mevzuat hükümlerine ve bankacılık genel uygulamasına uygun biçimde tahsil edilmektedir.

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nun 2015/1215 YD İtiraz No’lu kararı ile; Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik ‘in 13. Maddesinin birinci fıkrası ve bu Yönetmelik’in ekinde yer alan Ek-1 listesinde bulunan “2.1. Hesap İşletim Ücreti” yönünden yürütmenin durdurulmasına karar verilmiştir.

Ancak, Danıştayın aksi karar vermesi ve/ veya 03 Ekim 2014 tarih ve 29138 sayılı Resmi Gazete de yayımlanan "Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik ilgili hükmünün uygulanmasına devamı konusunda karar verilmesi halinde 5411 Sayılı Bankacılık Kanunu’na, 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’a ve 03 Ekim 2014 tarih ve 29138 sayılı Resmi Gazete de yayımlanan "Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik” e, yürürlük tarihine uygun biçimde tahsilat yapılabilecektir. Anılan yürütmenin durdurulması kararı nedeniyle şimdiden geleceğe yönelik olarak hesap işletim ücreti tahsilatı mümkün değildir.

Hesap hareketi, sözleşme ve dekont taleplerinizi Şubelerimize iletebilirsiniz.

İşlem ücretlerimiz, şubelerimizde asılı bulunan Hizmet Komisyon Tarifesi ‘nde, www.yapikredi.com.tr internet adresimizde ana sayfanın üst kısmında “Ürün ve Hizmet Ücretleri” başlığı altında, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun 2011/1 sayılı genelgesi çerçevesinde, güncel olarak ilan edilmektedir. Aynı zamanda Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ’nun internet sitesinde (www.bddk.org.tr) “Bankacılık Ürün ve Hizmet Ücretleri” başlığı altında da yayımlanmaktadır.

Bu bilgi size yardımcı oldu mu? EVET HAYIR YUKARI

Üründen Vazgeçme (Cayma) Hakkı

Bankamızca yapılan ücret ve komisyon değişikliklerine ilişkin yapılan bildirim üzerine, bildirimin yapıldığı tarihten itibaren on beş gün sonrasına kadar ürünün veya hizmetin kullanımından vazgeçme hakkınız bulunmaktadır. Bu hakkın kullanılması halinde değişikliğin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren ilave ücret alınamaz, Bankamız ilgili ürün veya hizmeti vermeyi durdurabilir. Ürünü kullanmaya veya hizmeti almaya devam etmeniz halinde, ücret değişikliğinin tarafınızca kabul edildiği varsayılır. Vazgeçme hakkını kullanmanız halinde, vadesiz mevduat hesaplarınızı, Yapı Kredi İnternet Şubesi ya da şubelerimiz kanalıyla herhangi bir ücret ödemeden kapatabilirsiniz.

Bu bilgi size yardımcı oldu mu? EVET HAYIR YUKARI

Hesap İşletim Ücreti Tahsil Edilmeyecek Hesaplar

  • Belirli süreli kredi sözleşmesine ilişkin açılan hesap/ların, ilgili dönem içerisinde sadece kredi ile ilgili işlemler ve krediye ilişkin sigorta ödemelerinin yapılması için kullanılması durumunda ilgili hesap/lardan hesap işletim ücreti tahsil edilmemektedir. Bu hesap/lar dışında aktif kullanılan başka hesap/lar varsa ilgili hesap/lardan müşteri bazında tahsilat yapılmaktadır.
  • Kredi kartı ile birlikte açılan, ilgili dönem içerisinde sadece kredi kartı borç ödeme işlemleri ve konu kredi kartına ilişkin sigorta ödemelerinin ödenmesi için kullanılan, başka işlemler için kullanılmayan hesaplardan HİÜ tahsil edilmemektedir. Bu hesap/lar dışında aktif kullanılan başka hesap/lar varsa ilgili hesap/lardan müşteri bazında tahsilat yapılmaktadır.
  • İlgili dönem içerisinde vadeli mevduat kontratının bağlı bulunduğu ve münhasıran vade yenilemeleri için kullanılan, başka işlemler için kullanılmayan vadesiz mevduat hesaplarından hesap işletim ücreti tahsil edilmemektedir. Bu hesap/lar dışında aktif kullanılan başka hesap/lar varsa ilgili hesap/lardan müşteri bazında tahsilat yapılmaktadır.
  • Tüm hesaplarınız en az 180 gün kesintisiz olarak hareketsiz ise ilgili hesap/lardan HİÜ tahsilatı yapılmamaktadır. En az 180 gün hareketsiz hesap/lar dışında aktif kullanılan başka hesap/lar varsa en az 180 gün hareketsiz hesap/lar dahil tüm hesaplar müşteri bazında tahsilat yapılmak üzere taranır.
  • MEŞE Temel Bankacılık Paketi, Ardıç Yatırım Paketi, Çınar Mortgage Paketi ve Kobi Bankacılığı Paketleri üyelerinin paket kapsamında muafiyet sunulmuş ilgili hesap/larından,
  • Play Gençlik Bankacılığı Paketi ve Play Üniversite Paketi üyesi müşterilerin hesaplarından,
  • Maaş müşterilerimizin maaş hesaplarından
  • SGK Emekli hesaplarından,
  • Vadesiz Altın Mevduatı hesaplarından,
  • Taksitli Eğitim Sistemi için için ödeme talimatı bulunan müşterilerin talimat verdikleri hesaplarından hesap işletim ücreti tahsil edilmemektedir.


Meşe Paketi, Ardıç Yatırım Paketi, Çınar Mortgage Paketi ve Kobi Bankacılığı Paketleri hakkında detaylı bilgi almak ve üye olmak için şubenize başvurabilir, Play hakkında detaylı bilgi almak için www.playclub.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz. 

Bu bilgi size yardımcı oldu mu? EVET HAYIR YUKARI
Yardıma mı ihtiyacınız var?

Müşteri temsilcisine bağlanarak hemen destek alabilirsiniz.

ONLINE HİZMET
MessageBox Image
Hesaplama Araçları

Bireysel Kredi Hesaplama

Tüm Hesaplama Araçları
Teknik bir sorun yaşanmaktadır, sorunun giderilmesi için çalışmamız devam etmektedir. Anlayışınız için teşekkür ederiz.
Kampanya :
Kredi Vadesi (Ay) :
Kredi Tutarı (TL) :
Önemli Not
Bireysel ihtiyaç kredisi ve Kobi nakit destek kredisi faiz oranlarımız müşteri özelinde değişebilmekte olup, yukarıdaki hesaplamalar örnektir. Başvuru ve kredi kullanımı sırasında faiz oranınız değişebilir.

Konut kredisi faiz oranı, herhangi bir opsiyonel ürünle birlikte Çınar Paketi alınması durumunda geçerli faiz oranıdır (aylık Eşit Taksitli ödeme tipleri için geçerlidir).
FAİZ ORANI 0.00 %
AYLIK TAKSİT 0.00 TL
GERİ ÖDENECEK TOPLAM TUTAR 0.00 TL
HEMEN BAŞVUR

* Lütfen zorunlu alanları doldurunuz.

Bu tutar ve vade seçenekleri için kampanyamız bulunmamaktadır.

Ödeme Planı

Tarih Kredi Tutarı TL
Döviz Cinsi TL Kredi Vadesi AY
Faiz Oranı (Aylık) KKDF Oranı
BSMV Oranı Taksit Tutarı TL
Aylık Maliyet Oranı Yıllık Maliyet Oranı
Müşteri Tipi Kredi Türü
Kampanya    

Masraf ve Komisyonlar

Taksit No Taksit Tarihi Taksit Tutarı Taksit İçindeki Anapara Taksit İçindeki Faiz KKDF BSMV Kalan Anapara

Bu ödeme planında yer alan faiz oranı, ücret ve komisyon tutarları, tüketicilerin bilgi edinmeleri amacıyla ve Bankamızca özel bir yükümlülük içermeksizin, bilgi niteliğindedir. Bu ödeme planında yer alan bilgiler Ödeme Planının hazırlandığı tarih itibarıyla geçerli değerleri yansıtmaktadır. Örnek ödeme planı oluşturduğunuz ürünü Yapı Kredi’den kullanmaya karar verdiğinizde, Bankamızın ilan etmiş olduğu güncel faiz, ücret ve komisyon tutarları geçerli olacaktır. Yapı Kredi faiz oranı, ücret ve komisyon tutarlarında değişiklik yapma hakkını saklı tutar.


Bu ödeme planı, seçtiğiniz kredi ürününde sizi bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, başvurunuza kesin onay taahhüdü içermemektedir. Başvurunuzun kesin onay alması, sunacağınız bilgi ve belgeler üzerinden Bankamızca başvurunuza istinaden yapılacak değerlendirme sonucunda belirlenecektir.


Toplam masraflara kredi açılış ücreti ve vergiler dahil edilmiş olup, krediye göre farklılık gösterecek olan “sigorta masrafları” bu formda yer alan aylık ve yıllık maliyet oranlarına dahil edilmemiştir.

Başvurunuzu dilediğiniz Yapı Kredi şubesinden yapabilirsiniz.

Konut Kredisi başvurularınızı İnternet,SMS veya tüm Yapı Kredi ATM'leri üzerinden kolayca yapabilirsiniz. SMS ile başvurmak için KONUT (boşluk) TCKN (boşluk) Aylık Net Gelirinizi yazıp 4411’e gönderebilirsiniz.

Bireysel ihtiyaç kredisi başvurularınızı hemen başvur butonuna tıklayarak, internet şubesi, SMS veya tüm Yapı Kredi ATM’leri üzerinden kolayca yapabilirsiniz. SMS ile başvurmak için BIREYSEL (Boşluk) TCKN (Boşluk) Aylık Net Gelirinizi yazıp 4411’e gönderebilirsiniz.
YapıKredi

Son Hesaplamalar

Yükleniyor...
Yükleniyor