Sizin İçin Buradayız
Ürün ve Hizmet Ücretleri

Yapılandırılmış Dış Ticaret Finansmanı

Bankamız, müşterilerimizin ihtiyaçlarına yönelik Postfinansman, Poliçe/Bono Aval ve İskontosu, Prefinansman Kredileri, Ülke Kredileri ve GSM Kredileri gibi yapılandırılmış dış ticaret finansmanı ürünleri sunmaktadır.

Postfinansman (Postfinancing)

Bankamız, bu finansman tekniği sayesinde Amir banka sıfatıyla açtığı vesaik ibrazında ödemeli (sight) ithalat akreditifi kapsamında ithalatçı firmaya akreditif bedelini belirli bir vadede ödeme olanağı sağlar.

Poliçe/Bono Aval ve İskontosu (P/N Discounting)

İthalatçı ya da İhracatçı firmalarımızın düzenledikleri Poliçe ya da Bono ‘lara bankamız avali eklenerek muhabir bankalardan ithalat ya da ihracat finansmanı (Prefinansman) amacıyla kullandırılan yurtdışı kaynaklı döviz kredilerdir.

Prefinansman Kredileri

İhracat ve ihracat sayılan satış ve teslimler ile döviz kazandırıcı faaliyetlerin finansmanı amacıyla kullandırılan bir kredi türü olup bankamızca aracılık edilerek ya da garanti verilmek suretiyle kullandırılmaktadır.

Ülke Kredileri ve GSM Kredileri

İhracat Kredi Kuruluşları ve Ülke Kredileri

  • İhracat Kredi Kuruluşları (Export Credit Agency/ECA) bulundukları ülkelerdeki ihracatçılarını desteklemek amacıyla kurulmuş kurumlardır.
  • ECA'ler ülke riskini (ticari ve politik) sigortalayarak yurt dışı bankaların ihracatçılarının satış yaptığı alıcılara orta ve uzun vadeli kredi sunulması olanağı yaratırlar. Örneğin; Almanya’da Hermes, İtalya’da Sace, Fransa’da COFACE, İsviçre’de SERV, ABD’de US Eximbank gibi.

Finansman genelde makine, techizat gibi yatırım malı ithalatına yöneliktir. Kredinin borçlusu ithalatçı firmadır. Bankamız bu kredilerin kullanımına farklı yöntemlerle harici garanti, aval ya da akreditif vs. aracılık etmektedir.

Ülke kredileri her türlü yatırım malı için verilirken tarım ve hayvansal ürünler ihracatının artmasına yönelik olarak, A.B.D. Tarım Bakanlığı’na bağlı Commodity Credit Corporation(CCC) garantisi altında ve ABD’deki ticari bankalar tarafından ithalatçının ülkesindeki bankalara borçlu sıfatıyla kullandırılan GSM kredileri mevcuttur. GSM kredileri 2 yıla kadar bankamızdan açılan akreditif tahtında finanse edilmektedir.

Ayrıca bankamızın borçlu sıfatıyla aldığı ve müşterilere direk kullandırdığı ülke kredileri de mevcuttur. Örneğin Japon Exim (JBIC), Kore Exim ve Tayvan Exim kredileri Kore Exim ve Tayvan Exim kredilerinde yatırım malının yanısıra tüketim malları da 2 yıla kadar finanse edilebilmektedir.

Kredi Tutarı

OECD kurallarına göre; ticari kontrat tutarının maksimum %85’i finanse edilir. Aynı zamanda yerel inşaat masraflarının ticari kontrat tutarına denk gelen 30%’u da finansmana dahil edilebilmektedir. Ticari kontrat tutarının min. %15’lik kısmının ithalatçı firma kaynaklarında ihracatçı firmaya avans şeklinde ödenir.

Avantajları

ECA kredilerinin ithalatçı firma açısından başlıca avantajları

  • Orta / Uzun vadeli finansman
  • Düşük maliyetli borçlanma
  • Nakit akışı planlamasında kolaylık

ECA kredilerinin ihracatçı firma açısından başlıca avantajları

  • Diğer ülke ihracatçılarına karşı artan rekabet gücü
  • Mal bedelini tahsil etme garantisi ve hemen tahsil olanağı
  • Yeni pazarlar bulma imkanı

Yardıma mı ihtiyacınız var?

Müşteri temsilcisine bağlanarak hemen destek alabilirsiniz.

ONLINE HİZMET
MessageBox Image
Hesaplama Araçları

Bireysel Kredi Hesaplama

Tüm Hesaplama Araçları
Teknik bir sorun yaşanmaktadır, sorunun giderilmesi için çalışmamız devam etmektedir. Anlayışınız için teşekkür ederiz.
Kredi Türü
Kampanya
Kredi Vadesi (Ay)
Kredi
Tutarı (TL)
TL
Sil
Önemli Not
Bireysel ihtiyaç kredisi faiz oranlarımız müşteri özelinde değişebilmekte olup, yukarıdaki hesaplamalar örnektir. Başvuru ve kredi kullanımı sırasında faiz oranınız değişebilir.

Konut kredisi faiz oranı, herhangi bir opsiyonel ürünle birlikte Çınar Paketi alınması durumunda geçerli faiz oranıdır (aylık Eşit Taksitli ödeme tipleri için geçerlidir).
HESAPLA
FAİZ ORANI 0.00 %
AYLIK TAKSİT 0.00 TL
GERİ ÖDENECEK TOPLAM TUTAR 0.00 TL
HEMEN BAŞVUR

* Lütfen zorunlu alanları doldurunuz.

Bu tutar ve vade seçenekleri için kampanyamız bulunmamaktadır.

Yükleniyor...
Yükleniyor