Sizin İçin Buradayız
Ürün ve Hizmet Ücretleri

İhracat İşlemleri

İhracat İşlemlerinde Ödeme Şekilleri

Peşin İhracat

İhracatın gerçekleştirilmesinden önce malın hazırlanması, imalatı, sevk edilmesi vb. nedenlerle, mal bedelinin ithalatçı tarafından ihracatçıya peşinen ödenmesidir. Tahsilat, mal sevk edilmeden yapıldığı için, ihracatçının nakit akışını düzenler. İhracatçı malı sevk etmeden mal bedelini tahsil ettiği için tahsilat riski ortadan kalkar.

Vesaik Mukabili İhracat

Malın yüklenmesinden sonra, malı temsil eden sevk belgelerinin, ihracatçının bankası kanalıyla - bedelinin tahsili karşılığında teslim edilmek üzere - ithalatçının bankasına gönderilmesidir.

Bankamız aracılığıyla ihracatçının teslim ettiği vesaik, ithalatçının bankasına iletilir. İthalatçının bankası, mal bedelini tahsil ettikten sonra ithalatçıya söz konusu malların çekilmesini sağlayacak evrakları teslim eder. İhracatçı mal bedelini, ithalatçının bankasından vesaikin teslimi karşılığında tahsil eder.

Mal Mukabili İhracat

İhracatçı firma tarafından malların direkt alıcısına gönderildiği, ödeme yapılmadan malların çekildiği ve alıcı tarafından mal bedelinin daha sonra anlaşılmış olan vadede ödendiği ödeme şeklidir. İhracatçı mal bedelini, malın ithalatçı tarafından teslim alınmasından sonra tahsil eder. İhracatçı sevk ettiği malın bedelini tahsil edememe riski ile karşı karşıyadır. Tahsilat garantisi olmayan, ithalatçı ve ihracatçının karşılıklı güvenine dayanan bir ödeme şeklidir.

Kabul Kredili İhracat

İhracatçı tarafından düzenlenen ve ithalatçı tarafından kabul edilen poliçenin vadesinde ödeneceğinin bir banka tarafından aval verilmek suretiyle garanti edilmesidir. İthalatçılara vadeli mal satın alma olanağı sağlar. Banka avali olmayan poliçe ise, ödeme garantisi taşımamakla birlikte, vadeli satış imkanı ile ihracatçının daha fazla satış yapabilmesine olanak tanır.

Kabul kredili ödeme ithalatçı ve ihracatçı arasındaki anlaşmaya göre akreditifli , mal mukabili veya vesaik mukabili olarak yapılabilir.

İhracat Akreditifi

İhracatçı firmalar lehine açılan, ihracatçı firmanın akreditif hükümlerine uygun vesaiki ibraz etmesi karşılığında veya belirlenen bir vadede, akreditifi açan bankanın ödeme taahhüdünü içeren bir ödeme şeklidir. İhracatçıya uygun vesaik ibrazında ödeme garantisi sağlanması ile yeni pazarlara girişinde güvenli tahsilat imkanı tanır.

İhracat Akreditifi İskontosu

İhracatçı lehine ithalatçı tarafından açılan teyitli veya teyitsiz akreditifler, uygun vesaik ibraz edildikten sonra Bankamız tarafından gayrıkabilirücu olarak iskonto edilerek vesaik bedeli ihracatçıya vadesinden önce TL olarak ödenir.

Avantajları

Akreditif iskontosu ile ihracatçı firma ; vadesinden önce akreditif bedelini tahsil ederek finansman sağlar. İhracat akreditifi gayrıkabilirücu olarak iskonto edildiğinden müşterinin bilançosunda likidite sağlar.

Eximbank Kredileri

Türk Eximbank tarafından bankalar aracılığıyla ya da doğrudan kullandırılan Kısa Vadeli İhracat Kredileridir. Bu kapsamda farklı kredi türleri mevcuttur.

En yaygın kullanılanlardan biri Bankamızca da aracılık edilen “Sevk Öncesi İhracat Kredileri(SÖİK)”dir. Amacı, ihracata hazırlık aşamasındaki finansman ihtiyacını karşılamaktır. Krediden ihracatçılar, ihraç malı üretenler ve sektörel dış ticaret şirketleri yararlanabilir. İhracat taahhüdü gerekir. TL veya Döviz olarak kullandırılabilir.

Sigortalı İhracatın Finansmanı

Sigortalı İhracatın Finansmanı ürünü ile ticari ve politik risklere karşı Türk Eximbank tarafından Kısa Vadeli İhracat Kredi Sigortası(KVİKS) kapsamında teminat altına alınan ihracat alacaklarının Bankamız tarafından finansmanı sağlanmaktadır. İhracatçı firmalarımız Kısa Vadeli İhracat Kredi Sigortası’ndan (KVİKS) doğan ve Bankamıza temlik ettikleri, Türk Eximbank tarafından sigorta poliçesine uygunluğu teyit edilmiş ihracat alacaklarını Bankamıza teminat olarak verebilecek ve ihracatlarını finanse etme olanağı sağlayacaklardır.

İhracatçı firmalarımızın Türk Eximbank tarafından kabul edilen ülkelerdeki, limitleri onaylanmış alıcılarına yapacakları, 360 güne kadar vadeli, KVİKS kapsamındaki tüm sevkiyatları teminat olarak kabul edilecektir. KVİKS poliçesi, aksi yazılı olarak alıcı limit onayında belirtilmedikçe, faturaların 90%’ını ticari ve politik risklere karşı güvence altına almaktadır.

Avantajları

 • İhracatçı müşterilerimizin yeni pazarlarda vadeli ve/veya açık hesap ticaret hacimleri ve pazar paylarını arttırmalarına katkı sağlamak.
 • İhracatçı müşterilerimizin diğer ihracatçılara karşı rekabet üstünlüğü sağlaması.
 • Finansman ihtiyacının en uygun teminatla karşılanarak kredi ürün esnekliği yaratılması.
 • İhracat Alacaklarının müşterilerimiz adına tahsil ve takibini yapılması.

Forfaiting

Mal ya da hizmet ihracatından doğan ve kambiyo senedi, garanti mektubu, vadeli akreditif ile belgelenmiş ileri vadeli alacakların;

 • Sabit faizli,
 • Kısa,orta ya da uzun vadeli,

satın alınması (iştira edilmesi) olarak özetlenebilecek bir dış satım finansman tekniğidir. Her türlü ihracat alacağı forfaitinge konu olabilir. Ancak ödemenin Bankamızca kabul edilebilir muhabir bir banka tarafından garanti edilmiş olması gerekir.

Avantajları

İhracatçı,

 • Vadeli satışların peşine çevrilmesi ile finansman yaratır,
 • Pazarlama açısından peşin satan rakiplerine göre uzun vadeli satış yaparak rekabet avantajı yaratır,
 • İşlemin maliyeti önceden ve kesin olarak belli olduğu için uzun vadeli faaliyet planı yapabilir,
 • İhracatçı açısından politik ve ekonomik tüm riskleri ortadan kaldırır.
 • Alıcısına tanıdığı vadeli satıştan dolayı; alıcının kredi değerliliğini saptama zorunluluğu, tahsilat ve takip sorunu yoktur,
 • İhracatçının kur riski yoktur,
 • İskonto faizi sabit tahakkuk ettiği için faiz riski yoktur,
 • İhracatçı firma bilançosunun likiditesini arttırır, kredi değerliliği ve kredi alabilme kapasitesi artar.
Yardıma mı ihtiyacınız var?

Müşteri temsilcisine bağlanarak hemen destek alabilirsiniz.

ONLINE HİZMET
MessageBox Image
Hesaplama Araçları

Bireysel Kredi Hesaplama

Tüm Hesaplama Araçları
Teknik bir sorun yaşanmaktadır, sorunun giderilmesi için çalışmamız devam etmektedir. Anlayışınız için teşekkür ederiz.
Kampanya :
Kredi Vadesi (Ay) :
Kredi Tutarı (TL) :
Önemli Not
Bireysel ihtiyaç kredisi ve Kobi nakit destek kredisi faiz oranlarımız müşteri özelinde değişebilmekte olup, yukarıdaki hesaplamalar örnektir. Başvuru ve kredi kullanımı sırasında faiz oranınız değişebilir.

Konut kredisi faiz oranı, herhangi bir opsiyonel ürünle birlikte Çınar Paketi alınması durumunda geçerli faiz oranıdır (aylık Eşit Taksitli ödeme tipleri için geçerlidir).
FAİZ ORANI 0.00 %
AYLIK TAKSİT 0.00 TL
GERİ ÖDENECEK TOPLAM TUTAR 0.00 TL
HEMEN BAŞVUR

* Lütfen zorunlu alanları doldurunuz.

Bu tutar ve vade seçenekleri için kampanyamız bulunmamaktadır.

Ödeme Planı

Tarih Kredi Tutarı TL
Döviz Cinsi TL Kredi Vadesi AY
Faiz Oranı (Aylık) KKDF Oranı
BSMV Oranı Taksit Tutarı TL
Aylık Maliyet Oranı Yıllık Maliyet Oranı
Müşteri Tipi Kredi Türü
Kampanya    

Masraf ve Komisyonlar

Taksit No Taksit Tarihi Taksit Tutarı Taksit İçindeki Anapara Taksit İçindeki Faiz KKDF BSMV Kalan Anapara

Bu ödeme planında yer alan faiz oranı, ücret ve komisyon tutarları, tüketicilerin bilgi edinmeleri amacıyla ve Bankamızca özel bir yükümlülük içermeksizin, bilgi niteliğindedir. Bu ödeme planında yer alan bilgiler Ödeme Planının hazırlandığı tarih itibarıyla geçerli değerleri yansıtmaktadır. Örnek ödeme planı oluşturduğunuz ürünü Yapı Kredi’den kullanmaya karar verdiğinizde, Bankamızın ilan etmiş olduğu güncel faiz, ücret ve komisyon tutarları geçerli olacaktır. Yapı Kredi faiz oranı, ücret ve komisyon tutarlarında değişiklik yapma hakkını saklı tutar.


Bu ödeme planı, seçtiğiniz kredi ürününde sizi bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, başvurunuza kesin onay taahhüdü içermemektedir. Başvurunuzun kesin onay alması, sunacağınız bilgi ve belgeler üzerinden Bankamızca başvurunuza istinaden yapılacak değerlendirme sonucunda belirlenecektir.


Toplam masraflara kredi açılış ücreti ve vergiler dahil edilmiş olup, krediye göre farklılık gösterecek olan “sigorta masrafları” bu formda yer alan aylık ve yıllık maliyet oranlarına dahil edilmemiştir.

Başvurunuzu dilediğiniz Yapı Kredi şubesinden yapabilirsiniz.

Konut Kredisi başvurularınızı İnternet,SMS veya tüm Yapı Kredi ATM'leri üzerinden kolayca yapabilirsiniz. SMS ile başvurmak için KONUT (boşluk) TCKN (boşluk) Aylık Net Gelirinizi yazıp 4411’e gönderebilirsiniz.

Bireysel ihtiyaç kredisi başvurularınızı hemen başvur butonuna tıklayarak, internet şubesi, SMS veya tüm Yapı Kredi ATM’leri üzerinden kolayca yapabilirsiniz. SMS ile başvurmak için BIREYSEL (Boşluk) TCKN (Boşluk) Aylık Net Gelirinizi yazıp 4411’e gönderebilirsiniz.
YapıKredi

Son Hesaplamalar

Yükleniyor...
Yükleniyor